Mit csinál egy belsőépítész?
A belsőépítész, ahogyan a megnevezésében is benne van, építész. A belsőépítész munkája a belső terek kialakítása. Igen magas szintű szakismeretet igényel, hiszen falakat mozgathat, áthelyezhet tereket, a különböző funkciókat felcserélheti. Az így kialakított tereket megtölti tartalommal, játszik a színekkel, a különböző anyagokkal. Megtervezi a dekorációt és a fényeket. Vagyis egészen a terek megtervezésétől a belső terek végleges kialakításáig azzal foglalkozik, hogy minden egyes elemmel egy meghitt otthont teremtsen. Természetesen mindezt a megbízó elképzelései szerint, vele folyamatosan egyeztetve. Fontos megjegyezni, hogy egy belsőépítész nem csupán egy magáningatlan esetében kap szerepet, hanem üzletek, vendéglátó egységek, szállodák megbízottjaként is. Ezekben az esetekben természetesen másak az igények, más a funkció, ezzel együtt más jellegű anyagok kerülnek beépítésre, hiszen egy lakástól lényegesen eltérő a célcsoport.
Azt már említettük, hogy ez a munka szerteágazó ismeretet követel. De melyek ezek a területek? Nos, egy belsőépítész számára szükségesek az építészeti alapismeretek. Ahhoz, hogy bútorokat tervezzen, szükséges bizonyos szintű fém- és faipari ismeret. Mindezek mellett naprakész információval kell rendelkezni a hazai és a nemzetközi dizájn trendekről, és a legújabb termékekről.
És ha már a termékeknél tartunk, egy jó belsőépítész pontos ismerettel rendelkezik ezen termékek, anyagok beszerzési helyéről, azok áráról, az egyszerű csapteleptől a függönyökön keresztül egészen a bútorokig. Miután a munkája során sok különböző szakipari területtel is együtt dolgozik – gépész, statikus, villanyszerelő, grafikus, webszerkesztő –, így azokat a területeket is ismernie kell bizonyos szinten, hiszen megfelelő kommunikációval ezeket a területeket a belsőépítész hangolja össze.
Milyen anyagokkal dolgozik a belsőépítész?
Nagyon nehéz erre a kérdésre egy egyszerű választ adni. Valószínűleg az előzőekben leírtakból érzékelhető, hogy az építészetben nem találunk még egy olyan szakterületet, ahol annyi különböző anyagot használnának, mint a belsőépítészetben. Tulajdonképpen azt mondhatnánk, hogy a használt anyagoknak csak a fantázia és a kreativitás szabhat határt. Azt azonban érdemes kiemelni, hogy a legtöbb belsőépítész előnyben részesíti a természetes alapanyagokat. De játszik a falszínekkel, a fényekkel, üvegekkel, különböző antik és modern bútorokkal és még sorolhatnánk. Mondhatjuk azt, hogy egy jó belsőépítész fantáziájának nincsenek határai. És ez a határtalan fantázia az, ami a felhasznált anyagokat, az alkalmazott technikákat, technológiákat megteremti.